Bir Sera İçin Polikarbonat Ne Kadar Kalın Olmalıdır?

Polikarbonat, günümüzde seralar için en popüler seçimdir. Polinet Polikarbonatların Işık yayıcı özelliklerinden dayanıklılığa kadar birçok avantajı vardır. Asıl soru, Polikarbonatın kalınlığının ne kadar etkisi olduğudur. İstediğiniz kalınlığa sahip doğru paneli veya doğru sera kitini seçmek zorlaşabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz çok çeşitli paneller ve kitler vardır ve bunların hepsi sera yapınıza, ikliminize ve bütçenize bağlıdır.

Polikarbonat güçlü, dayanıklı ve esnek bir termoplastiktir. Bu malzeme dövülebilir ve herhangi bir amaca uyacak şekilde hazırlanabilir. Bu özellikler Polikarbonatı diğer alternatif kaplamalardan daha iyi bir seçenek haline getirir. Boyut, kalınlık, renk ve üretici dahil olmak üzere özenle seçilmiş bir malzeme ile panellerin ustaca montajı, seranızın uzun ve verimli performansı için bir güvence görevi görecektir.

Seralarda Polikarbonat kullanımı hakkında bazı yanlış bilgiler

Yalıtım faktörleri ve diğer şeylerle başlamadan önce, birkaç şeyi açıklığa kavuşturmak istiyoruz. Müşterilerimizden sürekli duyduğumuz birkaç yanlış anlama var.

Polikarbonat cam gibi şeffaftır
Bu kesinlikle yanlış. Cam gibi görebileceğiniz yüksek kaliteli Polikarbonat paneller yoktur. Bu şeffaf malzeme akriliktir. Polikarbonat paneller yarı saydamdır (güneş ışığının geçmesine izin verin) ve tamamen opak değildir.

Markaya ve ürüne bağlı olarak, Polikarbonat daha az veya daha fazla şeffaf olabilir. Hatta bazı üreticiler daha fazla mahremiyet veya daha fazla ışık yayılımı için paneller bile oluşturur.

Daha kalın Polikarbonat, daha ince olanlardan daha fazla yalıtım sağlar
Bu aslında sera yalıtımı ile ilgili en yaygın yanılgıdır. Yalıtım SADECE panel kalınlığından gelmez. Ayrıca sera yapısı ve panelin kalitesi ile de çok ilgisi var.

Sera ne kadar sıkı yapılırsa (belki çerçeve ve paneller arasında kauçuk contalarla bile), o kadar iyi yalıtılır. Bu nedenle yazın daha serin, kışın ise daha sıcak olacaktır.

Başka bir notta, Solexx panelleri çoğu seradan daha incedir ancak yine de 8 mm ikiz duvarlardan daha iyi bir yalıtım faktörü sağlarlar.

Kış yalıtımı en önemli kısımdır

İnsanların düşünmediği başka bir şey de ısıdır. İnsanlar kış için endişeleniyor ama ilkbahar ve yaz sizi de en az o kadar ilgilendirmeli. Bir serayı kolayca ısıtabilirsiniz, ancak onu soğutmak daha zordur çünkü seralar her zaman daha sıcaktır.

Genel olarak konuşursak, panel ne kadar kalınsa, o kadar fazla ısı yakalar. Daha sıcak bir sera, yaz geldiğinde verimli bir hasat anlamına gelmez.

Bu nedenle, seranızın içinde yıl boyunca gerçekten büyümek için, onu yazın serinletmenin yollarını bulmalısınız.

Polikarbonat zamanla renk değiştirir

Polikarbonat panellerin korkunç sararması yaygın bir endişedir çünkü birçok insan bunu bizzat görmüştür. Ancak, teknolojik ilerleme ile bu geçmişte kalmalı. Bir panel birkaç yıl sonra sararırsa, bu bir kusur veya düşük kalite işaretidir.

Bunu akılda tutarak, buraya farklı Polikarbonat malzemelerin yalıtım faktörleri ve ışık geçirgenlikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için geldiniz.

Seralar için Polikarbonat panellerin özellikleri

Seralar için PC panellerine baktığınızda dikdörtgen tarakları fark edeceksiniz. Yukarıdan aşağıya uzanan boş alanlar/tüpler gibidir. Esasen aralarında dengeleyici duvarlar olan iki tabaka (duvar). Sadece bölmeler arasında çerçeve bulunan çift bölmeli bir pencere gibidir. Bu paneller üçlü duvar olarak da tasarlanabilmektedir.

Bu tasarım, onu biraz esnek tutarken yalıtım faktörünü, kararlılığı ve etkinliği artırır. “Hava cepleri” ısının tutulmasına yardımcı olur.

Çok duvarlı levha nispeten daha az ışık geçirgenliğine ve daha az güneş yansımasına sahiptir. Hafiftir ve kurulumu kolaydır.

Aşırı yoğun hava koşullarının olumsuz sonuçlarını önlemek için üstün yalıtım sunar. Bu aynı zamanda, oldukça fazla doluya bile dayanabilen mükemmel bir çarpma emicidir.

Polikarbonat paneller için başka bir stil de petek tasarımıdır. Daha az yaygın ve daha pahalıdırlar, ancak daha sağlamdırlar.

Peki Polikarbonat panelleriniz ne kadar kalın olmalı?

Bütün bunlar son derece bireysel bir sorudur ve kendi ihtiyaçlarınıza bağlıdır.

Genel bir kural olarak, 8 mm ve üzeri, her türlü hava koşulunda yeterli olacaktır. Buz gibi soğuk geceler pek olmuyorsa veya soğuk mevsim boyunca seranızı ısıtmayı planlıyorsanız, daha ince panellerle iyi olabilirsiniz.

4 mm kalınlığındaki paneller öncelikle “mevsim uzatıcı” olarak kullanılır, yıl boyunca büyümek için gerekli değildir.

Sonra tekrar, 3,5 veya 5 mm duvarlara sahipken 8 mm ikiz duvarlardan daha iyi bir yalıtım faktörüne sahip Solexx gibi üreticiler bulacaksınız. Bu, R değerlerinin kullanışlı olduğu zamandır (aşağıda bununla ilgili daha fazla bilgi). Bunun nedeni malzemeye ve sera yapısına bağlı olmasıdır.