polikarbon

Polikarbon hakkında genel bilgiler

Polikarbon alışveriş, sera, otopark ve birçok yeraltı için kullanılmaktadır. Polikarbon dayanıklıdır ve ses yalıtım özelliklerine sahip olmaktadır. Polikarbon birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Polikarbonat levhası cam görünümlü olmasının yanı sıra darbeye dayanıklı ve hava şartlarına uyumlu olan bir maddedir. Polikarbonat levha kırılmaya ve çarpmaya karşı dayanıklı olmaktadır. Camsı bir görünüme sahiptir olmasına rağmen camdan daha dayanıklı malzemeden yapılmıştır. Polikarbon levhalar, evlerden işyerlerine kadar birçok alanda kullanılmaktadır.

 

Polikarbon levhalar, ısı yalıtım özelliklerinin yanı sıra ses yalıtım özelliklerine de sahiptir. Polikarbon tabakalar yarı saydam ve pürüzsüz bir görünüme sahiptir. Bu levhalar mükemmel dayanıklılık sunmaktadır. Polikarbon levhalar, işleme kolaylığı açısından dikkate değer ürünler konumundadır. Polikarbon camlar genellikle alışveriş merkezleri ve iş yerleri gibi birçok alanda kullanılmaya devam edilmektedir. Polikarbon, ısıya ile ışığa duyarlı olduğu ve camdan daha sağlam olduğu için tercih edilir. Polikarbon camlar birçok renk ve deseniyle de dikkat çekmektedir.

 

Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları

 

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, günlük hayatta polikarbon malzemeler kullanılmaya başlanmıştır. Polikarbonun kullanıldığı yer hakkında fazlasıyla sorular sorulmaktadır. Bunun nedeni polikarbon malzemenin fazla tanınmaması ve özelliklerinin bilinmemesinden kaynaklanır. Kullanım alanı için basit bir örnek vermek gerekirse genelde otoparklarda kullanıldığını söyleyebiliriz. Bugünlerde birçok insanın arabası vardır. Araba kullanımındaki bu artışla, arz ve talep sonucunda otopark sayısı da artış göstermektedir. Açık hava parkları güzel olmasına rağmen, özellikle sıcak yaz günlerinde güneş ışınları otomobillerden ciddi şekilde zarar görmektedir. Bu nedenle birçok açık otoparklarda polikarbon malzemeler kullanmaya başlanmıştır. Bu sayede güneş ışınlarının zararlı etkileri oldukça az bir seviyeye indirilmektedir.

 

Polikarbonun kullanıldığı yerlere en güzel verilebilecek örnekler arasında seralar bulunmaktadır. Özellikle seralarda yoğun olarak kullanılan polikarbonat levha, seralar için büyük bir çekiciliğe de sahiptir. Onu şekillendirmenin en kolay yolu ve normla camdan yaklaşık 6 kat daha dayanıklı olması, seralarda bu kadar çok seçim yapmanın en büyük etkenlerinden biridir. Banliyölerde yetiştirilen ürünlerin bozulmasında en önemli faktör olan UV ışınları en çok polikarbon levhalar kullanılarak azaltılmaktadır. Bu sayede mahsuller korunmuş olduğu için ürünlerin sağlıklı bir şekilde kalmasına da yardımcı olmaktadır. Son yıllarda reklam panolarında da kullanılan plakalar, inşaat sektörü için büyük bir öneriye sahiptir ve sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni bu plakaların ucuz olması, kolaylıkla şekil verilebiliyor olması, sağlam ve dayanıklı olmasından kaynaklanmaktadır.

 

Polikarbon Levhaların Dayanıklılığı

 

Polikarbon levhaların genel olarak üretimi İtalya’da sağlanmaktadır. Bu levhaların en önemli özellikleri dayanıklı ve sağlam olmalarıdır. İtalya’da üretilen levhalar ilk olarak cephelerde ve duvarlarda kullanılmak üzere geliştirilmiş olmaktadır. Oluklu levhalar artan sayıda sac duvar ile kalınlık ve kilitleme sistemleri gibi farklı sistemlerin geliştirilmesinde kullanılmıştır. Özellikle paneller arasında daha yüksek ısı yalıtımı ve çift cidarlı panellerden daha kuvvetli 4 duvarlı paneller tercih edilir.

 

Polikarbon levhaların en önemli avantajı diğer malzemelere göre çok hafif olmasıdır. Materyal hafiftir ve malzemenin taşınması da oldukça kolay olmaktadır. Polikarbon levhalar camdan 200 kat daha dayanıklı çok güçlü bir malzeme olduğunu söylemiştik. Işık geçirgenliği de camın ışık geçirgenliğine yakın olmaktadır. Camın yüzde 98 ışık geçirgenliği vardır. Polikarbon levhanın ise yüzde 80 ila 90 arasındadır.

 

Polikarbonat levhaların çok katlı olduğu gerçeği de ısı yalıtım özellikleri sağlar. Plakadaki duvar sayısı ne kadar yüksekse ısı yalıtımı o kadar yüksek olur. Duvarların sayısı arttıkça ses yalıtımı da artar. Polikarbon levhaların yangın dayanımı B1 sınıfıdır. Polikarbonat levhalarda, doğal şartlar altında 10 yıllık yapışkan olmayan garantisi vardır.