Polikarbon Nedir?

Polikarbon (Polikarbonat) Levha Nedir?

 

İlk olarak General Electrics ve BAYER ortaklığı ile üretilen polikarbonat’ın uluslararası kısaltması PC olarak adlandırılmaktadır. Cama yakın ışık geçirgenliğine sahip Polikarbon Levhalar, ısıya, kimyasal maddelere, darbe ve çizilmeye karşı dayanıklı, gıdaya uygun, şeffaf plastik ürünlerdir. Halk arasında Lexan, Polikarbon ya da Şeffaf olarak adlandırılan Polikarbonat Levhalar, son yıllarda yoğun bir şekilde inşaat, gıda ve iletişim sektöründe de kullanılan ve aranılan önemli bir malzeme olmuştur.

 

Polikarbon Levhaların Kullanım Alanları Nelerdir?

 

Polikarbon Levhalar, ışık ihtiyacı olan yerlerde, sıcaklığın korunmak istendiği mekanlarda, ses izolasyonu yapılmak istenen ortamlarda, dayanıklı malzemelerin tercih edildiği tüm ortamlarda ilk tercih edilen malzemedir. Kullanım alanları aşağıda sıralandığı gibi olsa da Polikarbon Levhaların uygulama alanları çok daha fazladır.

 

Bu malzeme, seralarda yan yüzeylerinde ve çatı kısımlarında kullanılmaktadır. Seralar için istenilen uygun ortamın yaratılmasında Polikarbonat Levha istenilen sonucu vermektedir. Cam ve naylona göre sahip olduğu ısı yoğunluğu ve enerji tasarrufu sağlaması ve dayanıklılığı oldukça fazladır. Polis kulübelerinde, otobüs duraklarında, stadyumlarda, merdiven ve balkon korkuluklarında, iş güvenlik ekipmanlarında, çatı ve tavan aydınlatmalarında, teraslarda, bina giriş-çıkışlarında, alışveriş merkezlerinde, kış bahçelerinde aydınlık, estetiklik ve dayanıklılık sağlamaktadır.

 

Polikarbon Levhalar özelliklerinden dolayı, müzelerde, kuyumcularda, mahkemelerde, bankalarda, hapishanelerde, ofislerde en çok tercih edilen malzemelerdendir. İnşaat sektörünün yanı sıra dekorasyon, otomotiv, medikal, dekorasyon, aydınlatma sektörlerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır. Sanayi ve gözlük sektöründe de taşıdığı özellikler sebebiyle çok sık kullanılmaktadır. Dayanıklı ve güvenli malzeme arayışı içerisinde endüstrinin birçok tarafından alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.

dış mekan polikarbon

Güvenlik açısından düşünüldüğünde polis kalkanlarında, koruma kasklarında, polis gözlüklerinde ve kurşun geçirmez cam üretiminde ilk tercih edilen malzeme olarak kullanılmaktadır. Reklam panolarında koruyucu yüzey sağlaması ve panodaki reklamın net görülmesi sebebiyle tercih edilmektedir. Binalar arasındaki geçiş tünellerinde kullanıldığında ses ve ısı izolasyonu sağlamaktadır. Üst geçitlerde kullanıldığında ışık alan aydınlık bir ortam yaratırken bunun yanında mekanın sıcak olmasını da sağlamaktadır. Yüzme havuzlarında kullanılan Polikarbonat Levha hem aydınlık bir ortam sağlarken hem de kış aylarında enerji tasarrufu sağlamaktadır. Bunun dışında ses izolasyonu sağlaması nedeniyle ses engelleyici olarak da kullanılmaktadır.

 

Polikarbon Levhalar Temizlenirken Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Polikarbon Levhaların özellikleri sebebiyle temizlenmeye çok fazla ihtiyaç duyulmasa da, kullanım alanları oldukça yaygın olan bu malzemeden üretilen bazı ürünlerin ayrıca temizlenmesi gerekmektedir. Polikarbon Levhalar her ne kadar aralarındaki yüzeylerindeki özel kaplama sayesinde kendi kendini temizleme özelliğine sahip olsalar da birçok ürünün temizlenmeye ihtiyacı vardır. Bu malzemelerin düzenli olarak temizleme kurallarına uygun şekilde temizlenmesi malzemenin kullanım ömrünü uzatacaktır. Polikarbon malzemeler kimyasallara karşı dayanıklı olsalar da yine de kullanılan temizlik malzemesine dikkat edilmelidir.

 

Polikarbon Levhalar temizlenirken dikkat edilmesi gereken noktaları kısaca şu şekilde sıralamak mümkün. Alkalin deterjanlar, aseton, benzin gibi malzemeler asla temizlik amacıyla kullanılmamalıdır. Polikarbon Levhalar ılık su kullanılarak, temiz ve yumuşak bir sünger ile silinmelidir. Kullanılacak deterjan doğal veya hafif bir sabun olmalıdır. Levha sabunlandıktan sonra, su ile durulanarak kurulanmalıdır. Ayrıca su ile ıslatılmış mikrofiber bir bezle Polikarbonat malzeme bastırılmadan da temizlenebilmektedir. Polikarbon Levha uzun süre sabunlu ya da deterjanlı olarak bırakılmamalı sabunlandıktan hemen sonra su ile durulanmalıdır.

 

Polikarbon Levhalara jilet, bıçak gibi keskin malzemelerle bir müdahale yapılmamalıdır. Son olarak temizlik malzemesi tüm yüzeye uygulanmadan evvel levhanın bir bölümüne uygulanıp ne gibi etkiler verdiği denenmelidir. Yüzeylerin çizilmesi veya aşınmasını önlemek adına kuru temizlemeden mümkün olduğunca kaçınılmalıdır.