polinet polikarbonat

Polinet Dünya Mirasını Koruyor

UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi’ne dahil edilen Laodikeia Antik Kenti’ndeki Laodikeia (Hac) Kilisesi’nin üstüne, iklim koşulları ve dış etkenlerden korumak amaçıyla mimari dokuyla uyum sağlayan yaklaşık 2500 m2 polikarbonat paneller ile çatı örtüsü yapıldı.

Polikarbonat kaplama malzemesi olarak Polinet firmasının reflekte metalik gri renkli, 20 mm kalınlığında kilitli sistem MegaLux polikarbonat panelleri seçildi. MegaLux polikarbonat panellerin her iki yanında bulunan tırnakları, kolay panel bağlantıları için büyük avantaj sağlayarak, polikarbonat panel birleşim yüzeylerindeki su yalıtımını sağlıyor. Güneş ışınlarına karşı ultraviyole korumalı ve geniş renk alternatifleri olan MegaLux sistemde; polikarbonat paneller sahip oldukları form sayesinde, çatı ve cephe ışıklık kaplaması olarak çok uzun mesafelerde kesintisiz ve eksiz kullanılabiliyor. MegaLux sistemin sağladığı özellikler, Laodikeia (Hac) Kilisesinin mimari zenginliğinin ortaya çıkarılmasına ve korunmasına katkıda bulunacak.
Laodikeia Antik Kenti’nde 2010 yılı kazılarında tespit edilmiş ve aynı yıl kazı çalışmaları tamamlanmış olan Laodikeia (Hac) Kilisesi, Büyük Constantinus zamanında (M.S. 306-337), Hristiyanlığın M.S. 313 yılında serbest bırakılmasıyla birlikte yapılmıştır. Kilise İncil’de bahsi geçen ilk 7 kiliseden birisi olması sebebiyle Hristiyanlık tarihinde büyük öneme sahip.