polikarbon newlux

Polikarbon Levhaların Sağlamış Olduğu Avantajlar Nelerdir?

Polikarbon Levha Nedir?

 

Lexan diye adlandırılan bir mühendislik plastiği olan Polikarbonat madde kategorisinde yer alan birçok plastik çeşidine nazaran çok daha dayanıklı ve parlak bir alaşımıdır. Kaynatılabilir özelliği sayesinde dezenfekte edilebilen Polikarbon malzemeler, blender ve biberon gibi pek çok hijyenik olması gereken üründe kolaylıkla tercih edilebilme özelliğini gösterir.

polikarbon newlux

Polikarbon levhalar gün ışığından en iyi şekilde faydalanması gerekilen mekânlarda en ideal çözüm olarak değerlendirilmektedir. Reçinesinin özelliğinden dolayı darbelere karşı oldukça dayanıklı olan bu madde akrilik ve cam gibi kaplama malzemelerine göre daha hafiftir. Yüzeyde su tutma ve ultraviyole filtrasyonu gibi koruma sistemleri ile uzun ömürlü olmakta ve mükemmel ışık geçirme özelliğine olanak sağlamakta olan Polikarbon malzemeler mimari alanlarında da dizayn kolaylığı sayesinde sıkça tercih edilmektedir.

polikarbon newlux

Teknolojinin oldukça hızlı ilerlemesi ile birlikte Polikarbon maddeler günlük hayatta etkili bir şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Bunun nedeni olarak Polikarbon maddesinin çok fazla tanınması ve özelliklerinin öğrenilmesi gösterilebilir. Kullanım alanı olarak günümüzde en çok araba ve otopark yapımında kullanılmakta olan Polikarbon malzemesi, temelinde arz-talep ilişkisine dayanmaktadır. Son yıllarda araba yapımında sıklıkla kullanılmakta olan Polikarbon levhalar, güneş ışınlarının arabalara oldukça ciddi zararlar vermesi neticesinde diğer maddelerin alternatifi olarak değerlendirilmiş ve alınan yüksek verim neticesinde ana malzeme olarak bu endüstride yerini almıştır. Polikarbon levhalar güneş ışınlarının etkilerinin en aza indirilmesinde kullanılmakta olan en etkili malzemeler olarak bilinmektedir.

 

Polikarbon Levhalar Hangi Kullanım Alanlarına Sahiptir?

 

            Polikarbonat levha malzemeleri araç yapımında kullanıldığı gibi genellikle sera yapımında kullanılmak üzere talep edilmektedir. Sera yapımında yoğun bir şekilde kullanılan polikarbonat levha malzemeleri bu sektörde önemli bir yere sahiptir. Şekil vermesi kolay olduğundan rahatça eğim aldırılabilen Polikarbonat levha malzemeleri kullanıcısına oldukça fayda sağlamaktadır. Bundan farklı olarak inşaat sektöründe de etkin olarak kullanılmakta olan Polikarbon levhalar hafif taşınabilmesi özelliği sayesinde bu sektördeki verimini en yüksek seviyeye çıkartmıştır. Polikarbon levhalar inşaat sektöründe tercih edilmesinin nedeni olarak hafif olması, ısı yalıtımını en iyi şekilde yapması ve şeffaf yapıda olması gösterilebilir.

polikarbon newlux

Kullanım alanları sadece bunlar ile sınırlı olmayan Polikarbon levhalar ayrıca binaların dış cephelerinin yapımında, Stadyum ve kış bahçelerinin yapımında, otobüs ve otobüs duraklarının yapımında, giriş saçaklarının yapımında, merdiven korkuluklarının yapımında, yüzme havuzlarının yapımında, reklam panolarının yapımında, yaya üst geçitlerinde, fabrika aydınlıklarında, ofis banka ve bina giriş çıkışlarında, çatı ışıklarında kullanılmaktadır. Bunlardan farklı olarak polikarbonat malzemeler araba farları ve gözlük camları gibi noktalarda da kullanılmaktadır. Bu madde son yıllarda kol saati kayışlarında da kullanılmaya başlanmıştır.

 

 Polikarbon Levhalar Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?

polikarbon newlux

            Polikarbonat levha maddeleri sağlamış olduğu pek çok avantaj vardır. Bunlardan bazıları ateşe dayanıklılığı, depolanabilme ve işlenebilmesi, %90 oranlarına varmakta olan ışık geçirgenliği, ses izolasyonu, çok başarılı ölçüde yüzeyde su tutma özelliği, cam malzemesinden 200 kat daha fazla kırılmaya karşı direnç göstermesi, akrilik levhalardan 6 kat daha fazla dirençli olması, tabiat şartlarına karşı oldukça mukavemetli davranması, soğuk ve sıcak bükme gibi kolay şekil verebilme imkânının olması, artı 115 derece sıcaklıklara ve eksi 40 derece soğukluklara kadar çalışma imkanının bulunması gibi durumlardır. Saymakla bitmeyecek kadar çok artı yönü bulunmakta olan Polikarbon levhalar günümüz endüstrilerinin en çok kullanmakta olduğu ve en çok talep gören malzemesi olarak dikkat çekmektedir. Yoğun kullanım alanı nedeniyle her geçen gün çok daha farklı sektörlerde çok daha farklı alanlarda kullanılmaya başlayan Polikarbonat levha malzemeleri geleceğin teknolojisinde çok önemli bir yere sahip olmaktadır.